ویژه های خبری
پدل
در ميان همه رشته هاي جديد كه تلاش دارند به ابراز وجود بپردازند و تقريبا در اين راه ناكام مانده اند، شايد « پدل»از شرايطي متفاوت برخوردار و گام هاي محكم تري برداشته است. اين رشته نو در بين ورزش دوستان ناآشناست، اما سال هااست در آن سوي مرزها به خصوص اروپا ، آمريكای جنوبی ، ژاپن و بعضي ديگر از كشورها علاقمندان زيادي پيدا كرده و آرام آرام از لحاظ تبليغي و جذب طرفدار به سطح قابل قبولي رسيده است

        

ورزش نوظهور

در بين همه رشته هاي جديد كه تلاش دارند به ابراز وجود بپردازند و تقريبا در اين راه ناكام مانده اند، شايد «پدل»از شرايطي متفاوت برخوردار و گام هاي محكم تري برداشته است. اين رشته نو در بين ورزش دوستان ناآشناست، اما سالهاست در آن سوي مرزها به خصوص اروپا ،آمريكا،استراليا ، كانادا ، چين و بعضي ديگر از كشورهاي آسيايي علاقمندان زيادي پيدا كرده و آرام آرام از لحاظ تبليغي و جذب طرفدار به سطح قابل قبولي رسيده است. پدل را ورزش قرن بيست و يكم ناميده اند اما به نظر مي رسد همچنان نيازمند زمان است تا اين رشته همه گير شود. پادل ورزشي جذاب، شادي آورو بسيار شادي آور و بسيار پر تحرك است كه با تمركز لازم مي توان آن را در همه ي سنين بازي كرد. اين رشته عصاره يي از چند ورزش راكتي مثل اسكواش،تنيس وبدمينتون است و جذابيت هاي خاص خود را دارد. ابداع پدل به سال 1968 ميلادي (1347 شمسي )باز مي گردد. اما شكل كنوني آن در سال هاي اخير پي ريزي شده است. زماني كه «آلفونسو دئو نلوئه»ي اسپانيايي براي ديدن دوستش «انريكو كور كوئه را» به مكزيك سفر كرده بود براي پايه ريز ي اين رشته با وي به مشورت پرداخت و در بازگشت به اسپانيا براي نخستين بار زمين بازي پدل را در «مارابلا» بنا كرد.

قوانين اين رشته و نوع بازي آن به تدريج مدون و به سرعت علاقمندان بسياري جذب آن شدند.  از آرژانتين و اسپانيا به كشورهايي كه بيشترين توجه را به ورزش قرن بيست و يكم نشان داده اند، ياد  مي كنند  چرا كه ميليون ها نفر در اين كشورها مشغول بازي پدل هستند و حدود 10 هزار زمين نيز براي اين زمين احداث شده است. پدل داراي فدراسیون بين المللي  با نام اختصاری FIP با نشانی  www.padelfip.com و مرکز ان در شهر مادرید اسپانیا واقع است.

 

 

ورود به ايران

جرقه ورود پدل به چرخه ورزش ايران از سال 1384 زده شد  و درسال 1389 نخستين زمين پدل درمجموعه انقلاب تهران به مرحله بهره برداري رسيد ودر سال 1396 پس از بازسازی مجموعه فوق توسط بخش خصوصی با داشتن 4 زمین پدل به طور مجدد راه اندازی و مورد بهره برداری قرارگرفت.

در سال 1386 و با پیشنهاد سازمان تربیت بدنی وقت و موافقت فدراسیون اسکواش این رشته تحت عنوان کمیته پدل با مسوولیت فرهادجامع بنیانگذار این رشته ورزشی در کشورمان راه اندازی شد .

سال 1396 نقطه عطف مهمی در تاریخ این رشته در کشورمان محسوب می شود که برگزاری نخستین دوره بین المللی آموزش پدل توسط آلخاندرو میئرس و آدریان پدرو دو مدرس اسپانیایی در آذر ماه و حضور دانیل پتی رییس ایتالیایی فدراسیون جهانی پدل دراسفند در تهران و راه اندازی دفتر آسیایی این رشته در کشورمان از مهم ترین آنها به شمار می رود .

در عین حال کسب مدال نقره مسابقات پدل بازی های جهانی پیوند اعضا در اسپانیا توسط تیم بانوان ایران متشکل از شیوا سرحدی و مرضیه یارخلجی از دیگر اتفافات مهم سال 96 بود.

 «فرهاد جامع» در اين باره مي گويد: مقامات وزارت ورزش و جوانان با نگاهي ويژه اين ورزش را مورد تاييد قرار دادند و فدراسيون  اسكواش نيز حركت نويني را براي اشاعه اين ورزش آغاز كرد.

در تاریخ 24 دی 1398 نیز با درخواست مسعود سلیمانی رییس فدراسیون و موافقت وزات ورزش و جوانان تشکیلات پدل از کمیته به انجمن ارتقا یافت . هم اکنون سید جواد بشیری رییس انجمن پدل ایران است . 

 

 

ويژگي ها

 

پدل را زميني مستطيل شكل به ابعاد 10×20 بازي مي كنند. زمين اين رشته ورزشي تلفيقي از اسكواش و تنيس است كه با 4 نفر به صورت 2 به 2  اين رشته ورزشي اجرا مي شود.

راكت پدل از شكل خاصي برخوردار است. راكت هايي كه زه ندارند و به جاي آن كربن در آن ها به كار رفته است. طول اين راكت ها 5.45 سانتي متر در 26 سانتي متر و 38 ميليمتر هم ضخامت دارد. البته سطح مركزي راكت داراي سوراخ هايي است كه هر كدام  بين 9 تا 13 ميلي متر است. راكت پدل داراي يك بند بوده كه براي حفظ ايمني به مچ دست ورزشكار گره مي خورد. تور 10 متري كه 88 سانتي متر ارتفاع دارد ، در وسط عرض زمين نصب مي شود.توپ پدل گويي لاستيكي شبيه به توپ تنيس و زرد رنگ است.به طور معمول اين توپ  بين 56 تا 4.59 گرم وزن دارد.

نحوه ي انجام اين بازي بي شباهت به تنيس نيست. زماني كه حداكثر ست ها به عدد فرد برسد، 90 ثانيه استراحت براي ورزشكاران در نظر گرفته مي شود. نكته جالب اين است كه در پدل هم مثل اسكواش از ديوار براي ضربه استفاده مي شود و خط اوت وجود ندارد. در واقع توپ پس از يك بار برخورد به ديواره توسط بازيكن زده مي شود. جنس زمين بازي از چمن مصنوعي يا سيماني به رنگ هاي زرد ، آبي و سبز است. مسابقه در پنج يا شش دور با تاي برك(شكست وضع تساوي) انجام مي گيرد.

آیین نامه ابعاد مصوب پدل را دربخش اسناد سایت ببینید